Rady a zajímavosti
Škola jachtingu » Rady a zajímavosti
Jsou dva trupy lepší než jeden?
Od uvedení „fojlujících“ katamaránů AC72 do závodů Amerického pohárů jednoznačně vzrostlo i povědomí o tomto sportu mezi širokou veřejností. Aby taky ne, „létající“ lodě dosahují rychlosti i 40 uzlů a jezdí na nich to nejlepší, co světový jachting vychoval. Výběr ostrova Bermuda za dějiště letošního ročníku také může diváckému zájmu hodně přidat. Louise Vuitton Cup, ze kterého vzejde vyzývatel úřadujícího držitele Amerického poháru - Oracle Team USA, startuje již 25. května. Poslední ročník by napínavý až do poslední chvíle a s nečekaným rozuzlením, toho letošního se tedy už neumíme dočkat.
Kapitánské knížky
Vedení deníku kapitána je dobré nejen z hlediska uchovávání vzpomínek, ale jedná se o důležitý doklad o zkušenostech kapitána v případě pojistné události. Zaznamenáváte si v něm všechny námořní zkušenosti – informace ohledně oblasti plaveb, jejich délce, funkce jednotlivce na lodi, počtu nočních hodin, navštívených přístavech apod.
Naučné video o technikách odplouvání z návětrného mola
Už jste se možná dostali do situace, kdy vítr drží Vaší loď uvězněnou na návětrné straně mola. James Pearson, hlavní instruktor Hamble School of Yachting, na tomto videu názorně ukazuje a popisuje možnosti použití springových lan při odplouváni za podobné situace. Zjistěte, který spring použít, jak ho navázat, kam dát a co udělat s fendry.
Počasí a Wind Acceleration Zones na Kanárských ostrovech
Meteorologie je vědou, které se můžete věnovat celý život, a i přesto nebudete umět vše. Na světě neexistují dva mraky, které by byly úplně stejné, a co platí pro jeden, se zase nemusí týkat toho druhého. Některé zákonitosti ale platí pořád a my se Vám pokusíme načrtnout několik z těch, které můžete pozorovat v oblasti Kanárských ostrovů.
Poučení z tragédie Cheeky Rafiki
Téměř všichni, kteří se pohybují v jachtařském prostředí, slyšeli o zmizení posádky lodě Cheeky Rafiki při přeplavbě z karibské Antiguy do Anglie v květnu 2014. Nedávno vydaná zpráva o vyšetřování, které prováděla MAIB (Marine Accident Investigation Branch) i za pomoci RYA, přináší několik poznatků, které je dobré si zopakovat a dbát o jejich dodržení, čímž by se mohlo podobným případům v budoucnu zamezit. Více informací zde
Bezpečná voda
Poznali byste, co znamená tato bóje? Pokud ano, viděli jste ji někdy ve skutečnosti? Znak „bezpečná voda“ (safe water) bude pravděpodobně většina našich jachtařů znát jen z obrázků a výuky teorie. Znalci Chorvatska nebo Řecka jistě budou těžko hledat uplatnění takového znaku ve středomoří. Pokud však uplujete 240 mil v estonských výsostných vodách na průměrné hloubce něco přes 4 metry, pak vězte, že navigátora taková značka 3 míle od břehu při zhoršené viditelnosti potěší.
Vyvázání k molu se spouštěním kotvy
Vyvazování lodi bokem k molu je jednouchým manévrem, který je proveditelný za téměř jakýchkoliv podmínek, má ale několik nevýhod. Loď vyvázaná tímto způsobem zabere víc místa a další se tak musí vyvázat k ní, co snižuje komfort všech. Jakákoliv změna větru též ovlivní i pohodlí na lodi samotné. Také odjezd z přístavu je pak často komplikovaným kolektivním manévrem, kdy je potřeba se dohodnout s dalšími posádkami. Z těchto důvodů se ve Středomoří kotví převážně zádí k molu, kdy je příď lodě uvázaná tzv. „mooringovými lanami“, nebo – co je převážnou praxí v Řecku – kotvou. Pojďme se na tento manévr podívat zblízka.
Jak vypadá perfektní kotviště?
I když je opravdu těžké najít perfektní místo ke spuštění kotvy, existuje několik faktorů, které musíte vzít v úvahu, abyste měli zaručenou pokojnou a příjemnou noc. To nejdůležitěšjí o kotvištích a kotvení najdete v tomto článku. Výběr správného kotviště si můžete zažít na vlastní kůži i pod vedením zkušeného instruktora na našich praktických kurzech.
Noční plavby
Plavba v noci může být úžasná a děsivá zároveň. Vidět dobře známou vodu osvětlenou jenom měsícem a několika hvězdami může být okouzlujícím zážitkem. Jednou z nejlepších věcí na noční plavbě je i fakt, že standardně nepotkáte tolik lodí jako ve dne, někdy se i téměř zdá, jako byste měli moře jenom pro sebe. Abyste však z těchto momentů vytěžili co nejvíc, je důležité se nejdřív důkladně připravit.
Znáte význam bojí?
Je skutečně nesmírně důležité poznat význam jednotlivých bójí, když vyrážíte na moře. I zkušeným jachtařům nikdy nezaškodí osvěžit si paměť, tak Vám přinášíme stručný přehled bójí, se kterými se nejčastěji setkáte na moři.
Co dělat když přepadneme přes palubu?
Nácvik situací „Man over board“ je součástí každého praktického kurzu RYA. Učí se tu správné provedení manévru vedoucí k záchraně člena posádky přepadnuvšího přes palubu. Co však dělat, když se do takéto situace dostaneme sami? Vědomosti ohledně toho, co se bude dít s vaším tělem v takové situaci, vám mohou zachránit život.
Zazimování lodě
Zazimování lodě obvykle nepatří zrovna k oblíbeným činnostem majitele lodě, pokud ale přípravu k zimnímu spánku zanedbáte, bude to pravděpodobně znamenat mnohem více práce a času na jaře, kdy už byste tak rádi co nejdřív vypluli.
Přistávání zádí k molu při bočním větru
Vyvázání na muring v silnějším větru z boku je pro řadu méně zkušených kapitánů noční můra. Pokud ale víte jak na to, může se i z nepříjemného manévru stát rutinní záležitost.
Desatero pro pohodovou dovolenou na lodi
Sezona dovolených a výprav za sluncem a mořem se pomalu rozbíhá. Abyste si i jako kapitáni výlet na moře užili, připravili jsme pro vás „Desatero pro pohodovou dovolenou na lodi“. Být kapitánem na lodi znamená velkou zodpovědnost a často i řadu starostí. Na druhou stranu, pokud plavba probíhá v klidu a pohodě, máte oprávněně dobrý pocit z dobře vykonané práce. Naše rady vám mohou pomoci, aby takových vydařených plaveb bylo co nejvíc.
Aktuality
Ako prežiť na mori?
Keď sa Vás kríza opýta čo ste robili v rámci pripravy na ňu...
Kurz radiooperátora VHF nově i ONLINE
Ve spolupráci s RYA jsme pro Vás připravili mimo klasických kurzů radiooperátora VHF (Short Range Certificate) nově i online VHF kurz. Výhodou tohoto online dálkového studia je, že jej lze absolvovat z pohodlí domova.
Zimní kurzy na Tenerife 2021
Kanárské ostrovy nabízejí v zimním období ideální podmínky pro jachting a proto již nyní vypisujeme termíny pro praktické kurzy, které zde organizujeme ve spolupráci s naším partnerským RYA Training Centrem.