Popis jednotlivých etap přeplavby Tenerife - Split
Škola jachtingu » Plavby » Přeplavba Tenerife - Split » Popis jednotlivých etap přeplavby Tenerife - Split
Při příležitosti opakování úspěšné přeplavby naší školské lodě typu Beneteau First 45 z ostrova Tenerife zpět do chorvatského Splitu vám přinášíme podrobnější popis jednotlivých etap. Upozorňujeme, že konkrétní itinerář přeplavby záleží na předpovědi počasí, dohodě posádky a rozhodnutí skippera, následující popis jenom nastiňuje zajímavosti, které je možné v případě příznivých podmínek vidět nebo zažít. Přístav a datum startu i ukončení jednotlivých etap však garantujeme.
- 1. etapa TENERIFE – GIBRALTAR, 850 NM; 01.03.2020–14.03.2020
- 2. etapa GIBRALTAR – PALMA DE MALLORCA, 500 NM; 16.03.2020–27.03.2020
- 3. etapa PALMA DE MALLORCA – PALERMO, 550 NM; 29.03.2020–08.04.2020
- 4. etapa PALERMO – SPLIT, 570 NM; 10.04.2020–20.04.2020
1. etapa Tenerife-Gibraltar 01.-14.3.2020
Část přeplavby, kterou doporučujeme jen sportovně založeným a jachtařsky zdatným zájemcům.
Podle aktuální předpovědi počasí se rozhodne mezi dvěma variantami cesty na Gibraltar, obě ale počítají s tím, že se některá jejich část pojede proti větru a oceánským vlnám, které mohou klidně dosahovat i výšky kolem čtyř metrů. Toto spolu s potřebou plout několik dní bez přestávky znamená, že tuto plavbu doporučujeme jenom lidem, kteří netrpí mořskou nemocí. Když ale tento předpoklad splňujete, může se účast na této přeplavbě stát vaším vrcholným jachtařským zážitkem. Rovněž několikadenní nedostupnost mobilního signálu s nutností soustředit se na dění na vodě slibuje výbornou psychohygienu. Také se jedná o možnost naplutí dalších mílí v přílivových vodách potřebných pro účast na kurzech Yachtmaster.
Varianty přeplavby (jednotlivé body záleží na počasí – podle aktuální předpovědi, dohodě posádky a rozhodnutí skippera je možné některé vynechat, zkrátit nebo naopak prodloužit pobyt na některých místech)
Varianta 1:
- Návštěva Kanárských ostrovů La Gomera (nejmenší z ostrovů, vyznávaný především pěšími turisty pro svoje hluboká zelená údolí) a La Palma (ostrov hrozící „rozpadnutím“ kvůli rostoucímu tlaku uvnitř – jedná se o činnou sopku, domov největších světových hvězdářských teleskopů, za což vděčí své obloze, která je tu nejtmavší na celé severní polokouli)
- Načerpání sil a zásob na Madeirském souostroví (možnost levného pronájmu auta, nebo zprostředkování poznávacího zájezdu přes slovenskou cestovní kancelář na ostrov Madeira; oddych na 9km dlouhé pláži ostrova Porto Santo)
- Návštěva některého z měst Tanger (Maroko), Ceuta (pod španělskou správou, ale na africkém pobřeží), nebo Cádiz (Španělsko)
- Ukončení plavby na Gibraltaru (anglická skála na pobřeží Španělska je domovem jediných evropských divožijících opic)
Varianta 2:
- Návštěva Kanárských ostrovů Gran Canaria (nachází se zde písečné duny při Maspalomas připomínající poušť, jako i zelení pokryté vrcholky v centrální částí ostrova), Lanzarote a Fuerteventura (známé jako ráj windsurfistů, jako i lidí oblibujících „plážový“ typ dovolené – ty zdejší jsou pokryté pískem, který sem dovál až z africké Sahary)
- Objevování marockého pobřeží s postupnou návštěvou měst Agadir, Essaouira, Safi, Jorf L´Asfar, Mohammedia (Casablanca), Salé (Rabat), Tanger
- Návštěva města Ceuta (pod španělskou správou, ale na africkém pobřeží), nebo Cádiz (Španělsko)
- Ukončení plavby na Gibraltaru (anglická skála na pobřeží Španělska je domovem jediných evropských divožijících opic)
2. etapa Gibraltar-Palma de Mallorca 16.-27.3.2020
„Nejturistickejší“ část přeplavby, pobřežní plavba umožňující každou noc přespání v maríně, poskytuje dostatek komfortu a času na regeneraci i jachtařským začátečníkům. Vhodná i jako „rodinná“ plavba.
Poloha Alboránského moře mezi pohořími Sierra Nevada na evropské a Atlas na africké straně však slibuje dostatek větru, akcelerovaného v této trysce, na svoje si teda přijdou i příznivci sportovnějšího jachtingu. Svoje preference je možno podle předpovědi zkonzultovat se skipperem, který najde nejvhodnější možnost a způsob plavby vyhovující každému členovi posádky.
Jedná se o poznávací plavbu, cestou navštívíme věhlasná místa staro- i středověku, centra mocné Kartágské říše, rebelující toho času i proti hegemonistické Římské říši. Nemineme tedy Málagu, Almeríu, Catagenu, ale ani několik měst menších rozlohou, nikoli však zajímavostí. Jachtaři sledující Volvo Ocean Race zase rádi navštíví město Alicante, kde se nachází i muzeum tohoto neprestižnějšího offshoreového jachtařského závodu s možností vstoupit i na loď v minulosti reálně závodící (Brasil 1, skipper Torbyn Grael, VOR 2005–2006).
Na závěr nás čekají Baleárské ostrovy – destinace oblíbená všemi druhy turistů – těmi, kteří se vyráží bavit(Ibiza), těmi, kteří polehávají v přítmí slunečníků na pláži (Formentera), i těmi, kteří raději obují trekové boty a vyrazí do hor (Mallorka). Je potřeba si jenom vybrat – nebo ještě lépe – vyzkoušet vše. Plavba končí v nádherném historickém městě Palma de Mallorca, kde v několika marínách kotví tisíce lodí – pro lidi, kteří rádi obdivují krásu různých typů plavidel, je to ideální místo na procházku.
3. etapa Palma de Mallorca-Palermo 29.3.-08.4.2020
„Malý Atlantik“ – plavba vhodná pro jachtaře, kteří by si rádi zkusili delší přeplavby, nejsou si ale ještě jistí jak je budou zvládat.
Začátek v krásné historické Palmě následuje jednodenní přeplavba na menší Menorcu, kde se při čekání na nejvhodnější povětrnostní podmínky rozhodně nebudete nudit. Menorca má jenom dva přístavy, ale nespočet zátok a míst, které stojí za objevování a vždy vás něčím překvapí.
Přejezd na Sardínii je už dvoudenní, přes noc si tedy vyzkoušíte i střídaní hlídek a vše, co patří k offshore jachtingu. Následuje načerpání sil na ostrovech San Pietro a Sant´Antioco, které některé zdroje zařazují mezi nejhezčí ostrovy světa. Samozřejmostí je i zastávka na samotné Sardinii, město Cagliari je ideální na doplnění zásob a start další „přesnoční“ etapu na Sicílii. Na další den si ale oběd můžete vychutnat už na některém z Egadských ostrovů, nebo mezi nimi můžete jenom proplout a noc strávit v turisticky oblíbeném historickém městu Trapani, kde je možnost nechat se vyvézt lanovkou do nedalekého horského města Erice, zapsaného v UNESCO.
Kolem masívních útesů a skal při městě San Vito Lo Capo je to už jenom jednodenní přeplavba do hlavního města tohoto ostrova i synonyma organizace, která ho proslavila po celém světě – Palerma. Nic z filmů Francisca Forda Coppolu zde jako obyčejný návštěvník ale nezažijete, připravte se spíš na jednu z největších koncentrací historických památek na světě – své stopy zde zanechaly všechny národy, které zde kdy vládly – Řekové, Řimané, Kartágové, Normané, Saracéni, …
4. etapa Palermo-Split 10.-20.4.2020
Pravidelně jachtařsky nejvděčnější etapa přeplavby. Nejen kvůli větrnému počasí, které zde převládá a díky kterému i Aeolské ostrovy dostali své jméno (Aeolian je řecký bůh větru), ale i díky možnosti užít si ho „naplno“, jelikož se každou noc dají načerpat nové síly v některém z přístavů.
Po opuštění historického Palerma následuje neméně zajímavé Cefalů a po něm už sopečné Liparské ostrovy korunované noční plavbou kolem „nejstaršího evropského majáku“ – sopky Stromboli, s možností sledovat lávu tryskající z jejího vrcholu.
Následuje přeplavba Messinskou úžinou, která dělala starosti už samotnému Oddyseovi i ostatním staro- i středověkým námořníkům – je totiž domovem nečekaných nárazů větru i obávaných vodních vírů – známé Scilly a Charybdis. V současné době už umíme tímto místem projít bezpečně i navzdory novodobým nástrahám v podobě jedné z nejhustších evropských dopravních křižovatek.
Další zastávkou po přeplutí Iónského moře kolem italského pobřeží může být „brána do Jadranu“ Santa Maria di Leuca, nebo historické Otranto o několik mil dále. Odsud se nabízí několik možností další plavby – přeplavba Jadranu do Černé Hory, návštěva Boky Kotorské, Dubrovniku, Mljetu, Korčule atd., nebo plavba podél italského pobřeží s transferem přímo na Lastovo, nebo Vis. Každá z těchto variant je zajímavá něčím jiným, všechny ale slibují krásné zážitky.
Aktuality
Kurz radiooperátora VHF nově i ONLINE
Ve spolupráci s RYA jsme pro Vás připravili mimo klasických kurzů radiooperátora VHF (Short Range Certificate) nově i online VHF kurz. Výhodou tohoto online dálkového studia je, že jej lze absolvovat z pohodlí domova.
Zimní kurzy na Tenerife 2021
Kanárské ostrovy nabízejí v zimním období ideální podmínky pro jachting a proto již nyní vypisujeme termíny pro praktické kurzy, které zde organizujeme ve spolupráci s naším partnerským RYA Training Centrem.
Dárkové vouchery
S blížícími se svátky mnohé trápí otázka, co darovat svým blízkým na Vánoce? Buďte originální a darujte jim zážitek ve formě dárkového voucheru na některý z jachtařských kurzů či na kondiční plavbu.